Wiosenny  Tydzień Promocji Zdrowia,
„Bezpieczny uczeń,
 bezpieczny przedszkolak”
25 marzec 2014r.

5. Klasy I i zerowe uczestniczyły w pokazie i pogadance na temat „Jak skutecznie umyć ręce?”. Nie wszyscy wiedzą, że nie wystarczy podstawić dłonie pod wodę oraz które partie rąk wymagają większej dokładności.

6. Klasa zero przygotowała dla klas młodszych prezentację na temat niebezpieczeństwa, które zagraża ludzkości, gdy nie podejmie świadomej segregacji śmieci. Uczniowie utrwalili sobie jak prawidłowo segregować odpadki.

7. Klasa III wraz z wychowawcą zaprosiła na pokaz pierwszej pomocy oraz film, który w prosty, przystępny dla młodego odbiorcy, sposób pokazywał czynności pierwszej pomocy przedmedycznej.

Nad całością czuwali nauczyciele koordynatorzy promocji zdrowia:

Elżbieta Potrzeszcz i Anna Woźniak

Już po raz trzeci 25 marca tego roku uczestniczyliśmy  w Wiosennym  Tygodniu Promocji Zdrowia, tym razem pod hasłem „Bezpieczny uczeń, bezpieczny przedszkolak”

Bezpieczeństwo to od kilku lat zakres działań społeczności naszej szkoły.

Tegoroczny tydzień poświęciliśmy nagłośnieniu i utrwaleniu bezpiecznych zachowań w różnych miejscach, czyli tam, gdzie przebywa uczeń na co dzień.

Planowane przedsięwzięcie jest jednorazowe, ale wynika z pracy na tym polu od wielu lat.  szkoła w swoich działaniach, prawie w każdym roku, stawia bezpieczeństwo jako priorytet.

Przygotowania trwały  w poszczególnych klasach od jakiegoś czasu. Wychowawcy podjęli tematykę na godzinach wychowawczych. Ustalono jaki jest zakres wiedzy na temat bezpieczeństwa, czy uczeń czuje się bezpieczny w szkole, a kiedy ma poczucie grożącego mu niebezpieczeństwa, a o czym chciałby jeszcze wiedzieć. Uczniowie przygotowali prace plastyczne i przestrzenne informujące o zbliżającym się dniu.

Następnie ustalono harmonogram działań na terenie szkoły i przystąpiono do działań w dniu wybranym przez szkołę na realizację projektu:

1. Klasy II i III w czasie czterech pierwszych godzin lekcyjnych  uczestniczyły w  pogadance szkolnej pielęgniarki oraz  pokazie wyposażenia szkolnego gabinetu. Uczniowie dowiedzieli się, kiedy i jaką pomoc można tutaj uzyskać. Gabinet na ten czas zamienił się w salkę wykładową.

2. W tym samym czasie uczniowie klas IV-tych przeszli do niemal sąsiadującej z nami Straży Pożarnej, która na ten dzień przygotowała pogadankę i pokaz sprzętu  strażackiego. Profesjonalne  zajęcia wzbudziły zainteresowanie, ale dzięki  cierpliwości, łagodności  i poświęceniu  czasu dzieciom, przy tak trudnej służbie ludziom.

3. Klasy zero w tym dniu obejrzały przedstawienie o bezpieczeństwie, które przygotowała klasa III wraz z wychowawcą. Obie klasy, w różny sposób, poznały i utrwaliły tematykę bezpieczeństwa na ulicy.

4. Nauczycielka świetlicy przygotowała dla klas VI-tych pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu, a następnie uczniowie ćwiczyli  ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej oraz obsługiwali defibrylator ćwiczeniowy.