XII Zjazd Rodziny Szkół
im. Jana Pawła II w Częstochowie.
10 października 2013 r.

Minął już zaledwie miesiąc nauki w nowym roku szkolnym, a nasi uczniowie  mieli okazję uczcić i złożyć hołd patronowi swojej Szkoły - wybitnemu Polakowi - Janowi Pawłowi II. Mamy tu na myśli aktywne uczestnictwo w kolejnym już spotkaniu Rodzin Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie. Tegoroczne obchody XIII Dnia Papieskiego odbywają się pod hasłem "„Nie lękajcie się”! Królowa Polski, Pani Jasnogórska czeka na Was!".

Do Sanktuarium Jasnogórskiego przybyły delegacje z większości placówek oświatowych noszących imię Jana Pawła II z kraju oraz znajdujących się poza jego granicami. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, iż takich placówek jest już ponad 1200 i ich liczba stale rośnie.

Do tego szacownego grona nasza Szkoła dołączyła w 2005 rok, tj. od momentu nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II.

Na tę doniosłą uroczystość wyjechało 64 uczniów klas IV – VI z opiekunami: Anną Woźniak Dominiką Kowalską, Jolantą Juszczyk, Pawłem Sofińskim oraz Łukaszem Grzegorczykiem.

P       o ponad dwugodzinnej podróży, odrobinę zmęczeni, ale szczęśliwi, dojechaliśmy do celu, aby dołączyć do naprawdę szerokiej rzeszy przedstawicieli Rodziny Szkół Jana Pawła II. W tegorocznym Zjeździe uczestniczyło ponad 18,5 tysięcy uczniów i nauczycieli. Po krótkim odpoczynku aktywnie włączyliśmy się w realizacje harmonogramu zjazdu.

Tysiące dzieci i młodzieży zgromadziło się pod jasnogórskim Szczytem, gdzie o godz. 11.00 została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem 398 pocztów sztandarowych. Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz szkół im. Jana Pawła II.

„Kochani, wy jesteście szczęśliwcami, że możecie chodzić do Szkoły Jana Pawła II – powiedział witając zgromadzonych pod Szczytem o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry – Jan Paweł II wam patronuje, to jest bardzo zobowiązujące. Pamiętajcie kochani, że to ma wywierać na nas bardzo duży wpływ. Jego nauka, Jego postawa, to, czego nas uczył przez całe swoje życie od dzieciństwa po ostatnie chwile przebywania tutaj na ziemi. I oto dzisiaj się modlimy, abyście tego ducha Jana Pawła II zdobywali w waszych szkołach, w waszych środowiskach”.

Po słowach powitania ks. prałat Jan Kabziński, kustosz Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie, przekazał Rodzinie Szkół relikwie błogosławionego papieża. Podczas przekazania relikwii uczniowie odśpiewali hymn Rodziny Szkół JP II. „Jan Paweł II jest dla was wzorem, jak trzeba żyć, aby osiągnąć świętość, którą On osiągnął” – przypomniał uczniom ks. Jan Kabziński.

„Nie wszyscy trwamy w dziękczynieniu za Boże dary. Dzisiaj robimy postanowienie, że nigdy nie opuścimy niedzielnej Mszy św., bo chcemy dziękować za wszystkie Boże dary – mówił w homilii bp Henryk Tomasik - Ojciec Święty Jan Paweł II, który patrzy na nas z tych relikwii, uczył nas ‘Totus Tuus’ – ‘Cały twój Panie Jezu, cały twój Maryjo’. Od Ojca Świętego chcemy się tego uczyć. Tu właśnie na Jasnej Górze Ojciec Święty mówił do polskiej młodzieży: ‘każde życie charakteryzuje się, określa przez wewnętrzny kształt miłości. Powiedz mi, jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś’. Wtedy właśnie Ojciec Święty wypowiedział te słynne słowa: ‘musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali’. Ojciec Święty czeka na to. To będzie nasz dar dla Pana Boga za kanonizację Ojca Świętego. Jeżeli my sami nigdy nie opuścimy Mszy św., pomożemy tym, którzy zagubili drogę do świątyni w niedziele, aby dziękować za Boże dary”.

Na zakończenie Eucharystii został odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej, a także list do Ojca Świętego Franciszka. Jeden z uczniów przeczytał również modlitwę do bł. Jana Pawła II.

O godz. 15 zgromadziliśmy się na modlitwie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Ostatnim celem pielgrzymki było źródełko przy kościele św. Barbary. Uczniowie mogli obmyć się wodą, która niesie wiarę i uzdrowienie.

Pełni radości i wzmocnieni duchowo wróciliśmy do Łodzi.