dla uczniów klas 0-III
18 luty 2014r.

18 lutego 2014r uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w balu karnawałowym. Powstała atmosfera wspólnej zabawy, przybliżenie wiedzy o karnawale poprzez rozwiązywanie zagadek oraz udział w konkursach. Dziękujemy wszystkim rodzicom za przygotowanie strojów karnawałowych, by dzieci poczuły się w tym dniu wspaniale.

Geneza karnawału

Nazwa pochodzi od włoskiego carne vale, a słowo to zaczerpnięte z łaciny oznaczało pożegnanie mięsa (carne mięso + valere obowiązywać, być ważnym, królować) lub "carne" - mięso + "vale" - żegnaj), przed rozpoczynającym się Wielkim Postem. Inna etymologia tej nazwy, każe szukać jej źródeł w (łac. carrus navalis wóz w kształcie okrętu), nazwie wozu który uczestniczył w procesji świątecznej ku czci bogini Izydy a później Dionizosa w starożytnym Rzymie. Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.